21. marca, na dan Downovega sindroma (pa tudi na svetovni dan lutkarstva in svetovni dan poezije) so ob 45-letnici Centra za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem ter 50-letnici Zveze Sožitje Slovenija – zveza društev za pomoč osebam z motnjo v duševnem razvoju pripravili enodnevni posvet o lahkem branju, ki je potekal v v Črni na Koroškem. Zbralo se je okrog 100 udeležencev iz vse Slovenije: strokovnih delavcev iz CUDV, iz osnovnih šol s prilagojenim poukom, iz društev Zveze Sožitje idr. ter knjižničarjev iz splošnih knjižnic in drugih. Med udeleženci je bilo tudi veliko varovancev iz CUDV, predvsem seveda iz centra v Črni na Koroškem – gostitelja posvetovanja.

Predstavljenih je bilo 10 referatov, ki jih vsebinsko lahko strnemo v dve skupini:

I. Referati strokovnjakov in terapevtov, ki se ukvarjajo z osebami z motnjo v duševnem razvoju:
• Alenka Golob: Zakaj je pismenost za človeka pomembna
• Katja Vadnal s sodelavkama (ena je iz Portugalske): Priprava lahko berljivih in razumljivih informacij – projekt poti do izobraževanja odraslih z motnjami v duševnem razvoju
(Pathways 2)
• Andreja Škorjanc Marinč in Nina Jerič: Lahko berljiva besedila v CUDV Draga Ig
• Jasna Vešligaj Damiš, Maja Čeh, Anja Pahor, Danijela Majcenovič Cipot: Težave pri bralni pismenosti in rehabilitacijski postopki pri odraslih osebah s pridobljeno možgansko poškodbo v centru Naprej
• Štefka Kranjc, Regina Bratina, Aleš Nikolič, Saša Fužir, Tatjana Knapp: Lahko branje v CUDV Črna na Koroškem in izkušnje uporabnikov
• Marija Gal in Anita Ostrež, CUDV Draga Ig: Imeti se dobro.

V razvitih državah in tudi pri nas je 5-10% ljudi funkcionalno nepismenih zaradi določenih oviranosti. Prizadevati si je treba, da bi vsak posameznik optimalno razvil svojo pismenost zaradi informiranosti, izobraževanja, kakovostnejšega preživljanja prostega časa, vključenosti v družbo idr. Predstavljenih pa je bilo več primerov iz prakse; kombinacije preprostih besed, simbolov, slik in fotografije (dnevni red, jedilnik, napisi na vratih različnih prostorov itd, delovni zvezek za spoznavanje čebel, časopisa 20 minut). Drugod po svetu že imajo lahko branje, pri nas s temi prizadevanji organizirano in na nivoju države šele začenjamo:

– Informacije za vse: evropska pravila za pripravo informacij v lahko berljivi in razumljivi obliki; prevod, izdelan v okviru Projekta poti do izobraževanja odraslih z motnjami v duševnem razvoju,
– Smernice, pripravljene iz različnih tem, predstavljenih v prispevkih posveta, ki jih bodo poslali različnim organizacijam in posameznikom,
– Zavod Risa, center za splošno, funkcionalno in kulturno opismenjevanje.

II. Referati knjižničarjev, ki imajo izkušnje z delom z otroki in odraslimi s posebnimi potrebami
• Silva Kos, Knjižnica A. T. Linharta Radovljica: Beremo s knjižničarko
• Dragana Lujić, Mariborska knjižnica: Premične zbirke – pot do uporabnikov s poesbnimi potrebami
• Petra Makuc, osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem: S Koroško osrednjo knjižnico do lažjega branja
• Tilka Jamnik: Lažje berljiva (mladinska) literarna besedila za odrasle, ki težko berejo

Knjižničarji smo predstavili prizadevanja splošnih knjižnic pri spodbujanju branja otrok in odraslih z različnimi posebnimi potrebami. Želimo jih pritegniti v splošne knjižnice, prostor branja, izobraževanja, kulture in družabnosti.

Vse referate smo dobili na zgoščenki, vsa omenjena gradiva pa v obliki lahkega branja (takšna so bila tudi vabilo, prijavnica in program posvetovanja). Vsemu gradivu v vrečki je bil priložen ročni izdelek varovancev CUDV Črna na Koroškem.

Kupili smo lahko tudi knjigo Naše zgodbe: v nji je sedem zgodb z »drugačnimi« junaki iz klasične slovenske literature, predelanih v lahko branje. Izdali so jo CUDV Črna na Koroškem, Zavod Risa – center za splošno, funkcionalno in kulturno opismenjevanje in Mosic – center za izobraževanje odraslih.

Tilka Jamnik

Včlanite se

Vabimo vas, da se nam pridružite in pomagate sooblikovati dejavnosti, povezane s promocijo branja, širjenjem bralne kulture, navduševanjem za pogovore o knjigah in podobno.
Pristopna izjava (pdf, 409 KB)

Namenite nam del dohodnine

Če menite, da je naše delo v slovenski družbi pomembno, vas vabimo, da nam namenite del dohodnine: do 1 % denarja, ki ga sicer prejme država, lahko namenite upravičencu (enemu ali več), ki ga izberete sami. Med možne prejemnike sodi tudi Bralno društvo Slovenije. Več ...

NMSB 2023

Nacionalni mesec skupnega branja 2022

Pot knjige

Skupaj za JAK smo pripravili potujočo razstavo 12 plakatov o nastajanju knjige. Za en izvod skrbi BDS. Ta že več let uspešno kroži po slovenskih šolah in kulturnih ustanovah. Izposoja je brezplačna, plakate je treba le prevzeti in jih vrniti na dogovorjeni naslov v Ljubljani. Navadno je razstava na eni lokaciji okrog 1 meseca. Kadar je interesa več, je treba na plakate nekoliko počakati. Zato vabimo vse zainteresirane, da se za dogovor oglasite na e-pošto savina.zwitter@gimb.org. E-knjižica s plakati je brezplačno na voljo tudi na https://www.biblos.si/kategorija/stripi-in-mange.