Založniška akademija

Letošnja založniška akademija bo v celoti posvečena branju in digitalnim medijem.

Strokovnjaki zadnja leta ugotavljajo, da se po eni strani zmanjšuje čas, ki ga ljudje namenjajo branju tiskanih medijev, po drugi strani pa še nikoli nismo toliko pisali in brali, kot pišemo in beremo po spletnih družabnih medijih, elektronski pošti in sms. Kaj se pri vsem tem dogaja z našimi možgani in našimi kognitivnimi sposobnostmi? Ali sposobnost koncentriranega, poglobljenega knjižnega branja izumira, ali pa je bila ta v resnici že od nekdaj značilna za razmeroma maloštevilno intelektualno elito? Ali elektronske bralne naprave s svojimi obogatenimi interaktivnimi vsebinami zares pozitivno vplivajo na našo bralno pismenost?

Na ta in podobna vprašanja bodo skušali odgovoriti vrhunski evropski strokovnjaki za knjige in branje: dr. Thierry Baccino z Univerze v Marseillu, dr. Anne Mangen z Univerze v Stavangerju, Chris Mead z Inštituta za prihodnost knjige v Londonu, Padmini Ray Murray z Univerze v Stirlingu na Škotskem, Adriaan van der Weel z Univerze v Leidnu in Christina Mussinelli, ki je v Združenju italijanskih založnikov odgovorna za razvoj elektronske knjige.

Urniki predavanj:

Sreda, 23. november:
15.00–16.00 Christina Mussinelli, Različni načini branja
16.00–17.00 Chris Meade, Ojačani avtor v neknjižni kavarni
17.00–18.00 Thierry Baccino, Ali sta e-branje in e-bralec kompatibilna?

Četrtek, 24. november:
15.00–16.00 Padmini Ray Murrray, Digitalna prihodnost stripov: zdaj ne gre več za leteče avtomobile in ljudi rakete
16.00–17.00 Adriaan van der Weel, Razvezana knjiga
17.00-18.00 Anne Mangen, Tisk kot zapor? Vloga telesnosti, linearnosti in fiksiranosti besedil pri razumevanju branja

Več o tem: