Lanska raziskava v 200 najpomembnejših podjetjih v Avstraliji je prinesla zanimive rezultate: med vodilnimi osebami je več moških z imenom Peter kot pa vseh žensk. Med 400 najvišjimi vodilnimi mesti jih je le 23 v ženskih rokah, torej manj kot 6% (Vir: The Guardian). Do podobnih rezultatov so prišli v Ameriki: tam je število žensk na vodilnih mestih velikih podjetij nižje kot število Johnov na podobnih položajih (Vir: The New York Times).

Ste se ob tem vprašali, kako bi bilo primerjati število vodilnih Janezov s številom žensk na vodilnih položajih v Sloveniji?

Ste morda pomislili tudi na dejstvo, da

ženske v povprečju zaslužijo od 10 do 30% manj kot njihovi moški kolegi (Vir: Združeni narodi – Program za razvoj);
je med najrevnejšimi prebivalci sveta večina žensk (Vir: Oxfam Canada);
je skoraj tretjina vseh žensk na svetu že doživela spolno nadlegovanje ali nasilje (Vir: Svetovna zdravstvena organizacija)

in – to je vendarle stran Bralnega društva Slovenije – tudi, da

dve tretjini tistih, ki so dandanes še vedno nepismeni (17% svetovnega prebivalstva!), predstavljajo ženske (Vir: UNESCO)?

Nič rožic. Le dejstva.